A képzőművészettel és a technikai alapokkal való kapcsolata Lenkey Zoltán grafikus és Máger Ágnes festő műtermeiben kezdődött. Szabad hallgatóként hosszú időt töltött a MIF és később a párizsi École des Beaux-Arts műhelyeibe. 1984 óta Párizsban él. Elsősorban fest, de jelentősek rézkarc és litográfiai munkái is. 1987 óta a Maison des Artistes tagja. Grafikái távolról érintik az idő, a tér, a perspektíva, és a matematika kérdéseit. Mondanivalója nem narratív, laza foltokból építkező alkotásai tematika szerint nem, de technikájuk alapján csoportosíthatók. Monotípiáin gyakran jelennek meg különböző grafikus jelek, számok vagy feliratok. A monochromia is érdekli. Ebből a különböző irányultságból születnek absztrakt képei. A sok és a kevés bemutatása között ingadozik, úgy hogy eközben fenntartja a feszült egyensúlyt az erőteljes és a könnyed formák néha sokszínű megjelenítésével.
Ami első megközelítésben megfogja majd a Lakás Galériába látogatόt, az a grafikai eljárások sokfélesége és rendkívüli minőségű kivitelezése. A megszállottságig fáradhatatlan munkával olyan nívóra jutott el, hogy már nem csak az alkotómunkában gyakorolja, de 21 éve a párizsi Képzőművészeti iskolán tanítja is a grafikusi mesterséget.
Az ismertebb technikák, mint a rézkarc, litográfia vagy monotípia mellett a napjainkban ritkábban alkalmazott eljárásokkal is találkozunk, és olyan fogalmakkal ismerkedhet meg a kevésbé tájékozott érdeklődő, mint a chine-collé vagy a mezzotinta. Míg a chine-collé esetében használt, szederbokor ágából készült finom japánpapírra dolgozott képen olyan részletgazdagsággal találkozunk, amit más hordozófelületen szinte lehetetlen lenne elérni, addig mezzotintával készített karcain, a bársonyos, mélyfekete felületek ragadják meg figyelmünket.
Pető azoknak a magyar származású képzőművészeknek a sorát gyarapítja, akiket – többek között Anton Prinner, Neuhaus Ervin, Fisch István, – a francia sokszorosított grafika kiemelkedő képviselőiként tartanak számon.
Mind a grafikák, mind pedig a festmények a több évvel ezelőtt elkezdett és folyamatosan gyarapodó Garden, Now – sorozat darabjai. Ezek a képfelületek mind Pető István kertjei: mentális sétákból születő kertek, melyeket az alkotómunka folyamán átrendez, itt sűríti, ott ritkítja organikus motívumokból álló “növényeit”. Pető kertjei nem privát területek, mi is beléphetünk, és kedvünkre barangolhatunk benne, Jöjjön el hozzánk, és nézze meg, egy privát galéria séta keretében.
Ismerje meg vendégművészeinket és tekintse meg lenyűgöző alkotásaikat „Művek” oldalunk vendégművészeink alkotásai részénél.
(Budapest, 1952. júl. 23.)
CV megtekintése
*Az oldalon található szövegrészek Cserba Júlia 2019. novemberében készített írásából lettek idézve*
Szeretne értesülni az új művekről és az elkövetkezendő eseményekről? Adja meg email címét, hogy ne maradjon le a fontos információkról!
Pető Art Galéria